Iz knjige:
Emile Michel Cioran … filosof samoće i gorčine…jedan od tri rumunjska kralja na Zapadu..posljednji Mongol …najveći kreator apokalipsâ …mazohistički diagnostičar nihilizma…najveći francuski stilist…aforistički cinik i kinički aforističar bez premca …simptomatolog razvaljenog kršćanstva…čovjek bez zanimanja…prorok najsumornijih predviđanja …Skit koji piše na nesavladivu jeziku …sofist književnosti …lirik filozofije …pozitivni nihilist …skromno čeljade koje nikad ne govori o sebi…katastrofičar kojega progoni njegovo porijeklo …vitalist koji je prešao 85. godinu…apatrid koji već 58 godina ne traži državljanstvo…najveći preziratelj Zapada i, ujedno, najčitaniji njegov pisac…rušitelj ideala…posljednji moralist …anti-Nietzsche …Stavrogin …skeptik i barbar ujedno …nepodnošljivo blizak – u “Demetri”!
Pod naslovom VOLJA K NEMOĆI donosimo dvije Cioranove knjige – “Historija i utopija” i “Pad u vrijeme”. Uz njih i 32 vizije Albrechta Dürera, među kojima i cijeli njegov ciklus duboreza “Apocalipsis cum Figuris” (1497/98). Dürer je naime Cioranov prorok, kao što to sâm tvrdi. Mi možemo reći: Dürerov “govor u slikama” Cioran prevodi u jezik pojmova, a njegove simbole – u ideje. Za razliku od Otkrovenja (Apokalypsis) Ivana Apostola, u Dürerovim vizijama nema novog svijeta, “novog neba i nove zemlje”. Nema toga ni u Cioranovim esejima. Time smo željeli naznačiti zašto Cioran i Dürer – zajedno.
Dvije su nam osobe omogućile ostvarenje ovog projekta. To su gospođa Gordana Popović-Vujičić, koja je svoju neizmjernu ljubav za Ciorana pretočila u prijevod dostojan i Ciorana filosofa i Ciorana stiliste, te gospodin Jean-Pierre Bouzigues, čija nam je profinjena predusretljivost otvarala sva vrata u Francuskoj.
Trajno smo zahvalni Slobodanu Saviću, bez čije podrške i ohrabrenja ne bi bilo ni ove ni drugih knjiga Filosofske biblioteke.