S ovitka:
Interes za čovjeka i njegov život spada u najstarije naučne interese. Pitanja u vezi s čudnim. susjedima barbarima fascinirala su ne samo stare Grke nego i ljude koji su živjeli sto tisuća godina prije njih. Krapinski pračovjek, kad je zapazio strane i diferentne ljude prilikom seoba i lova, vjerojatno je sebi postavljao pitanja koja nisu sasvim različita od pitanja obrađenih u ovoj knjizi.
U 30 poglavlja prikazani su problemi kulture i socijalne strukture, a obuhvaćen je i razvitak čovjeka od vremena kad je sišao s grana pred milijun godina do danas, kad je poletio u sve mir. U pojedinim poglavljima, kao na primjer u onima o zadružnoj porodici, ljubavnim i seksualnim odnosima, plemenskoj organizaciji, stratifikaciji, drago voljnom udruživanju, prikazani su odnosi na dvije razine: kod »primitivnih« vanevropskih plemena i u seljačkim kulturama. Za odnose u seljačkoj sredini primjeri su najviše uzimani sa slavenskog juga.
Pitanja obrađena u pojedinim poglavljima nadalje su osvijetljena pomoću 35 tekstova, izabranih iz naučnih djela i reportaža s različitih dijelova svijeta. Ovi prikazi uključuju teme kao luk i stre lica Indijanaca Ognjene Zemlje, ljudožderske praktike australskih domorodaca, ljubavni odnosi na otocima Oceanije, običaji »mestica« mješanaca u Latinskoj Americi, ali i porodičnu za drugu u Makedoniji i u Hrvatskoj, intimna prijateljstva slavonskih djevojaka, sevdah u Bo sni, četovanje i pljačke u Sandžaku, hajdukovanje u Hercegovini. Akcenti međutim nisu na egzotičnim običajima, nego na po javama koje nalazimo kod svih ljudskih zajednica.
Knjiga je proizašla od predavanja autorice o socijalnoj antropologiji na Zagrebačkom sve učilištu. Međutim, kako postoji danas izrazita tendencija za zbliženjem raznih socijalnih nauka, obrađene teme imaju značenje ne samo za antropologiju ili etnologiju nego jednako i za sociologiju i socijalnu psihologiju. Premda je način prikaza strogo naučan, knjiga će jamačno biti veoma privlačna i za širu čitalačku publiku. U njoj su i komplicirani problemi prezentirani jednostavno i plastično, bez formulacija koje bi bile za laika teško razumljive. Kako autorica intimno poznaje Amerike – anglosaksonsku i latinsku – kao i mnoge evropske zemlje, a naročito južnoslavensku patrijarhalnu sredinu, prilaz svim problemima je konkretan i neposredan.