S ovitka:
Mijenjaju li atomske bombe naše meteorološke prilike? – to pitanje zanima danas milijune zabrinutih ljudi. Ali da uzmognemo odgovoriti na nj moramo znati kako dolazi do promjena u atmosferskim prili kama i kako se one razvijaju, koji ih prirodni i civilizacijom uvjetovani faktori upravljaju, koče ili ubrzavaju. Kao aktualni doprinos raspravi o tom problemu pojavljuje se ova knjiga, napeta i zabavna gotovo kao kriminalni roman. Pisac, Ludwig Kapeller, sam se bavio meteorologijom, proučavao atmosferska zbivanja i obavljao meteorološku službu.
Stručno i temeljito izvještava on o vremenu, o tome kako vrijeme do- nosi blagodat i nevolje, o području visokog tlaka na Azorima i niskog tlaka na Islandu, o tome kako nastaju cikloni, tornadi i hurikani, zašto je fen »otrovan«, kako se stvara nevrijeme. Nadalje izvještava o putovanju na Mjesec i o usponu kroz »katove naše atmosfere, piše o jet-rujama koje ugrožavaju ili ubrzavaju naš zračni promet, o bombardiranju oblaka s tučom i o umjetnoj kiši, o klimi« u gostionicama i u autobusima, o kapi uslijed vrućine, o opekotinama od sunca i o našoj odjeći koja je zapravo satkana od zraka.
Nov i zanimljiv je prikaz o tome što rade meteorolozi da otkriju namjere vremena, kako rade s atmosferskim raketama i radarskim uređajima, s radiosondama i brojačima munja.
Ti nam podaci odaju i to kako svatko može sam sebi unaprijed nagovijestiti kakvo će biti vrijeme. U zaključnom poglavlju prikazan je razvoj u budućnosti, kako će nam atomska energija omogućiti da atmosferskim promjenama upravljamo i određujemo ih sa Zemlje. Potrebnu dopunu knjizi sačinjava »Rječnik meteoroloških pojmova« u kojem je otprilike stotinu meteoroloških pojmova – od adijabate pa do zraka – razjašnjeno u pojedinostima znanstveno tačno, ali ipak tako da se može lako razumjeti.