S ovitka:
Časopis Foreign Affairs objavio je članak Samuela Huntingtona “Sukob civilizacija?” Prema priznanju izdavača tog uglednog časopisa, ni jedan njihov članak nije izazvao veću buru; prema riječima autora, većina reakcija odnosila se na riječ “sukob”, a gotovo sve kao da su previdjele onaj važan upitnik u naslovu.
Tri godine nakon objavljivanja članka, Huntington objavljuje ovu knjigu u kojoj bitno proširuje temu, istražuje sadržaj kojeg je ranije samo skicirao te provodi dublje raščlambe. U članku je bio postavio pitanje hoće li međucivilizacijski sukobi prevladavati u budućoj svjetskoj politici. U knjizi daje svoj
odgovor na to pitanje, pokazujući kako su sukobi između civilizacija najveća prijetnja miru, ali i kako je medunarodni poredak utemeljen na civilizacijama najbolja zaštita protiv rata. Dogadaji posljednjih godina potvrdivali su Huntingtonove prosudbe. Sve više, narodi sebe opisuju u okvirima svoje prošlosti, jezika, religije i običaja. U posthladnoratovskom svijetu, ključna razlikovanja između naroda nisu ideološke ili ekonomske naravi: u prvome planu je razlika kulturâ. Vruće točke svjetske politike su na “razdjelnicama” između civilizacija: borbe u Bosni, Čečeniji, Srednjoj Aziji, Kašmiru, Srednjem Istoku, Sri Lanki, Sudanu i na mnogim drugim mjestima. Autor objašnjava kako populacijska eksplozija u muslimanskim zemljama te gospodarski rast uj Aziji mijenjaju svjetsku političku scenu. Ti procesi su izazovi za prevlast Zapada, promiču suprotstavljanje “univerzalnim” zapadnim idealima te pojačavaju meducivilizacijski sukob oko pitanja kao što su ljudska prava, demokracija, imigracija, nuklearno oružje.
Sukob civilizacija i preustroj svjetskog poretka je lucidna i djelatna raščlamba sila što vode današnju svjetsku politiku u sljedeće stoljeće. To je zasigno jedna od knjiga o kojima se najviše govori u posljednjem desetljeću ovog milenija. S Huntingtonom se možete i ne morate složiti, no pročitati ga treba i u jednom i u drugom slučaju. U prvom slučaju: da biste našli faktografsko i stručno utemeljenje svojeg pogleda na složeni svjetski ustroj. U drugom slučaju, da saznate odakle to prijeti možebitna opasnost urušavanja vašeg svjetozora, ukoliko se pokaže da je u nečemu – i u čemu to? – Huntington ipak, u pravu. Knjiga koja je, pogotovo kod nas, crvena krpa sukoba glede “sukoba civilizacija”. Ali i dobrodošli prozor za provjetravanje zabluda…