Monografija Leksikografskoga zavoda nastala je na poticaj Hrvatskoga arheološkoga društva. Sustavan je i pregledan vodič kroz arheološku baštinu Hrvatske. Pruža pregled materijalne i duhovne kulture na području Hrvatske u razdoblju od prapovijesti do srednjega vijeka. Hrvatska arheološka baština predstavljena je kroz sedamsto spomenutih nalazišta, od kojih je podrobnije prikazano njih stotinu.
Urednik monografije, A. Durman, ističe: Osnovna je namjera bila da se iz dvadeset županija (Grad Zagreb i Zagrebačka županija obrađeni su kao cjelina) izabere stotinu lokaliteta kao ogled i presjek zbivanja na tlu Hrvatske u prošlim vremenima. Tome je pridodano i pet lokaliteta vezanih uz brodolome u Jadranskome moru. (…) Željeli smo da svaka regija sama predloži lokalitete za izbor od stotinu najvažnijih. Tako je najvećim dijelom i sastavljen popis svih ovdje predstavljenih nalazišta.
Na izradi ovoga izdanja s Leksikografskim zavodom surađivalo je 90-ak stručnjaka, arheologa, koji su dobro poznavali nalazišta. Lokaliteti su razvrstani u četiri kategorije: prapovijesni, antički (klasična antika i rano kršćanstvo) te srednjovjekovni.
Radi bolje preglednosti, lokaliteti su navedeni abecednim redom. Stotinu hrvatskih arheoloških nalazišta se sastoje od gotovo 400 stranica tekstualnoga i slikovnoga materijala. Sadrži pojmovnik arheoloških termina, kronološku tablicu te bibliografiju.