Anglo-američka naftna politika i novi svjetski poredak
S korica:
Ovo nije obična knjiga o povijesti nafte. Ovo je neobična priča kako su neki moćni financijski krugovi uspostavili moć nafte kao hladno sračunato oružje u svom arsenalu svjetske političke moći. Već u vrijeme izbijanja Prvoga svjetskog rata Engleska je bila u uskom vodećem krugu onih koji su nakanili steći kontrolu nad poznatim nalazištima toga novoga ‘crnog zlata’.
Na temelju nafte ustrojili su se i ‘posebni odnosi’ između Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, uspostavljeni nakon Versajske mirovne konferencije iz 1919. godine. Te su dvije zemlje objedinile moć nafte i međunarodnih financija u jedan od najpogubnijih vidova političke hegemonije u povijesti svijeta. Knjiga otkriva način na koji se taj anglo-američki ‘novi svjetski poredak’ oblikovao oko nevidljivih niti strateške kontrole nad naftom i sirovinama. Knjiga također otkriva šokantne i do sada nepoznate detalje o tajnom sastanku u Saltsjöbadenu u Švedskoj 1973., na kojemu je iznesen prijedlog za poskupljenjem nafte od 400% kako bi se učvrstilo poljuljano carstvo dolara.
Autor osvjetljava ulogu naftne politike u uspostavi novoga poslijeratnoga ‘neformalnog carstva’ neokolonijalizma, čime daje provokativan pregled povijesti posljednjih stotinu godina, dok u isto vrijeme uspješno izbjegava uobičajene klišeje ‘desnoga’ i ‘lijevog’.