- opremio Edo Murtić
- knjiga ima potpis na naslovnoj stranici
U američkoj književnosti između dva rata John Steinbeck stoji na neki način po strani svih kretanja 1 previranja, kojih u to vrijeme nalazimo u izobilju.
Nakon Prvog svjetskog rata mlada američka literatura naglo se afirmirala u svijetu. Američki su se književnici uključili u svjetsku književnu zajednicu, stvarajući ukorak S vremenom. Neke od tih pisaca naša je publika upoznala još prije Drugoga svjetskog rata, a od go dine 1945. naovamo broj njihovih djela, koja se kod nas prevode i izdaju, sve je veći.
John Steinbeck ubraja se također u krug ovih istaknutih američkih prozaista, čija su djela naši čitaoci primili sa simpatijama. Autor Plodova gnjeva, drame O miševima i ljudima, koja je prošle sezone bila na repertoaru Zagrebačkog dramskog kazališta, prikazuje i u ovoj kao i u nizu ostalih knjiga život bezemljaša i beskućnika, opisuje lice i naličje suvremene američke stvarnosti u raju daleke Kalifornije. Human i prirodan, Steinbeck duboko osjeća sa svojim licima, približuje im se, razmišlja o njima i govori na njihova usta. Njegovi su junaci često onakvi kakav je on sam: dobrodušni, sređeni u svom malom svijetu, neambiciozni, pacifistički nastrojeni, željni reda i mira.
Uvijek svijestan da se obraća publici, Steinbeck ne krije da mu je stalo do njenih simpatija, i zazirući od književnih eksperimenata i egzibicija, on svoje humane i pacifističke poglede na čovjeka i društvo iznosi jednostavno i razumljivo, začinjući ih znatnom dozom humora
i dobroćudne ironije. Takav je i u ovom romanu Slatki četvrtak, koji se ubraja među bolja Steinbeckova djela.