S ovitka:
John Galsworthy, engleski pisac,
U svom monumentalnom djelu »Saga o Forsyteima« i »Moderna komedija prikazuje život čitavog jednog društva počev od osamdesetih godina prošlog stoljeća, tj. Englesku snažnu i bogatu u Viktorijino doba, pa sve do dvadesetih godina našeg stoljeća.
Glavni likovi njegovih romana su pripadnici engleske gornje klase sa svim njihovim manama, zabluda ma, predrasudama i društvenim normama. To su bogati ljudi: trgovci, advokati, financijeri i sitno plemstvo.
Forsajtizam je (po junaku Soamesu Forsyteu) pojam žudnje za posjedovanjem i škrtosti kojom su opsjednuti njegovi junaci. Najživlji lik je Soames Forsyte, hladan i poslovan čovjek, nesposoban da uspostavi kontakt sa svojim bližnjima. Soamesova žena Irena odvaja se od svog samo poslovima okrenutog muža. Ona ne može zavoljeti čovjeka koji je sušta njena protivnost. Ali kad zavoli, voli duboko i postojano. Njena velika ljubav prema Bosinneyju, umjetniku, bez ugleda i novca, poslužila je kao oružje kojim nezacjeljivo ranjava »vlasnika« Soamesa. Tako se već u prvom dijelu romana, u »Vlasniku«, nanosi udarac forsajtizmu. Irena nakon smrti Bosinneyja živi odvojeno od Soamesa i nakon dvanaest godina osamljenog života udaje se za njegova bratića Jolyona, a Soames, želeći dijete, oženi mladu Francuskinju Annette.
»Moderna komedija« nastavlja priču o Forsyteima i obuhvaća razdoblje 20-tih godina našeg stoljeća. Njeni glavni likovi su Jon i Fleur. pripadnici novog vremena koje za pravo ne zna šta hoće.
Dok su stari Forsytei živjeli svoj život u zgrtanju bogatstva, unapređivanju svojih društvenih položaja i sačuvali svoj smisao za vlasništvo, njihova djeca ne razmišljaju što će donijeti budućnost i kakva će budućnost biti.
Soamesova kći Fleur zaljubljuje se u Ireninog sina Jona; njen život i njena ljubav kao i propast porodice Forsyte čine sadržaj posljednjih romana.
Pred nama se pojavljuje prava galerija neobično snažnih likova, opterećenih mnogim ljudskim ma nama ali i prožetih dubokom ljubavlju, čežnjom i očajem koji ih često dovodi na granicu života i smrti.
Djelo se odlikuje izvanrednim dijalogom i vanrednom finoćom opažanja svega što okružuje junake, pa je Galsworthy i nagrađen Nobelovom nagradom za književnost 1932. godine.