Pleme Spiljskog medvjeda uzbudljiv je izlet u moguću prošlost čovječanstva – u prahistoriju. Autorica je smjelo zamislila susret pripadnika dvaju različitih stupnjeva u razvoju čovjeka, smještenih na istom području (sjeverna obala Crnog mora), te kroz vješto smišljenu priču opisala svakidašnji život čovjeka kamenog doba, prije tridesetak tisuća godina.
Djevojčicu Ejlu, pripadnicu kromanjonske rase, spasilo je i odgojilo neandertalsko pleme, koje je intelektualno i genetski zaostalije od njezine rase. Iz poglavlja u poglavlje, u okviru uzbudljivo satkane priče kroz koju prolazi Ejla i nekoliko izvrsno profiliranih drugih likova, čitatelj saznaje sve o životu neandertalaca: kako izgledaju, kako se sporazumijevaju, u što vjeruju, kako se hrane, kako im je uređeno pleme, kakav je spolni život, kako pale vatru, kakvim se oruđem služe itd.
Da bi mogla napisati takvo djelo, Jean M. Auel je godinama skupljala znanje i iskustvo, čak je osobno boravila u polarnim i stepskim uvjetima bez pomagala naše civilizacije, i učila paliti vatru bez šibica, izrađivati kamene sjekire i noževe, košare, užad i sve ostalo bez čega se ne može preživjeti.
Nakon velikog uspjeha Plemena Spiljskog medvjeda autorica je napisala i nastavak – Dolinu konja, gdje opisuje Ejlin novi život nakon napuštanja plemena i njezin susret s pripadnicima vlastite rase.