S ovitka:
Oluja je posljednja Shakespeareova drama a, prema mišljenju mnogih poznavalaca njegova stvaranja, možda i najbolja. U obliku bajke, stari je avonski bard napisao u njoj svoju posljednju poruku čovječanstvu i ujedno, sa sjetom i gorčinom koja probija kroz vedro tkivo bajke, sveo u liku Prospera sam sa sobom račune kao pjesnik i kazališni čarobnjak.
Oluja je, bez svake sumnje, »najmodernija« Shakespeareova drama. Možemo reći da je prožeta idejama našega doba ili da ih projicira sve do nas: paralelizmi, kako je rekao jedan kritičar, djeluju »zastrašujuće«. U osnovi, drama je opijelo renesansnog optimizma; u likovima Ariela i Kalibana, dobro i zlo je višeznačno; pitanje tko je slobodan a tko rob, tko je divljak a tko uljuđen – dvojbeno; težnje prema novom i boljem svijetu frustrirane; sama zbilja je (drama ne traje slučajno koliko i stvarni događaji koje prikazuje) prozračna i neuhvatljiva, a Prosperova pobjeda na kraju prividna i ne- vesela.
Iako je posrijedi simbolička drama, Oluja s druge strane savršeno funkcionira na razini bajke kao jedan od najljepših i najlirskijih kazališnih scenarija u svjetskoj književnosti: njezin je zaplet uzbudljiv, radnja omogućuje mnoge i bogate scenske efekte, a višeznačni likovi pružali su oduvijek glumcima priliku za izvanredne kreacije.
Novi prijevod Oluje za ovu našu ediciju napravio je Antun Šoljan, a predgovor je napisao svjetski poznati esejist Jan Kott.