- potpis prijašnjeg vlasnika na knjižnom bloku (vidljivo sa slike)
S ovitka:
Autor najkomercijalnije knjige proze koju je napisao pripadnik, i u neku ruku veliki svećenik beat generacije, njen ilustrator, predvodnik i objašnjivač, danas je već pokojnik, iako se navršilo tek četvrt stoljeća kako je sam pojam pušten u vjetar koji ga je odnio na novinske stupce.
Kerouac je krstio i ovjekovječio, literarno bolje nego itko, danas raspršenu pretučenu generaciju. Od svih proznih djela koja eksploatiraju temu grozničavog, prokletog i nostalgičnog kretanja asfaltom američkih autostrada njegovo je daleko najdarovitije i bez premca.
Na cesti je roman-balada o Deanu Moriartyju, mladiću silno oduševljenom životom, najsmješnijem svetom luđaku što juri američkim kontinentom i vjeruje da će posljednja velika tajna biti otkrivena samo ako se dovoljno brzo bude kretao i imao dovoljno žestokih iskustava, priča o beskućniku koji na cesti nalazi oslobođenje svoje energije.
Iako je život na cesti mõra, poniženje, neizvjesnost, ipak tu traju i ne povlače se pred drugim nasrtajima ljudskost, plemenitost, drugarstvo. Ljudi osuđeni da prevaljuju te beskrajne putove sačuvali su osebine koje je čovjek komfora i društvenog blagostanja doveo do rudimentarnog repića. Kerouac na cesti upoznaje ljude koji osjećaju, vole, suosjećaju. Oni su srdačni, prosto-ušni, spremni da s drugima dijele užitke i krov poput Mississipi Genea i Montana Slima, Remija Boncoeura i njegove djevojke Lee Ann s kojima Sal Paradise provodi izvjesno vrijeme na svom prvom izletu u San Francisco. Tu je i mala, izgubljena, dirljiva Meksikanka. Terry s kojom upoznaje nevolje i bijedu sezonskih radnika.