S korica:
Najveći almanah znanstvene fantastike u Hrvatskoj, MONOLITH, u trećem broju donosi čak tri romana i pregršt priča vrhunskih majstora žanra. Planetarno popularan Terry Pratchet, pisac humorističnog fantasy serijala ‘Discworld’ i Neil Gaiman, scenarist stripa ‘Sandman’, autori su satiričnog romana DOBRI PREDZNACI koji se na humoristično-mračan način bavi Apokalipsom i milenijskim sukobom dobra i zla. Antikrist osobno, četiri jahača Apokalipse, dobri anđeo Aziraphale i demon Crowley, cijela vojska vješticolovaca (obojica), još četiri jahača Apokalipse i niz proroka i neobičnih likova na osebujan način tvore ovaj, od publike i kritike hvaljen roman.
Ljubitelji cyberpunka bit će oduševljeni romanom PRAVA IMENA. Riječ je o klasičnom djelu koje je objavljeno 1980. godine (tri godine prije Gibsonova ‘Neuromancera’), a bavi se pitanjem globalne mreže, računalnog kriminala, umjetne inteligencije te osvajanja svijeta. Prava poslastica.
Treći roman, RAZMJENA KOŽE Georga R. R. Martina, kriminalistički je kratki roman u kojem privatna detektivka i rezač kreditnih kartica rješavaju niz mračnih, gotovo ritualnih ubojstava. No, kvaka je što su sve žrtve – vukodlaci.
U ovom broju Monolitha možete pročitati i Hugom nagrađenu priču Harlana Ellisona ODNESEN VALOVIMA S OTOČIĆA LANGERHANS o čovjeku koji, smanjivši se i putujući vlastitim tijelom, traži svoju dušu; potom kratko djelo Philipa J. Farmera o snimanju Apokalipse koju režira Cecile B. DeMille a izvršni je producent sam Bog.
Za fanove hard SF-a odabrali smo priču Geoffreya J. Landisa PRILAZEĆI PERIMELASMI o obrušavanju u crnu rupu, a Michael Moorcock, poznat po nekoliko izuzetno hvaljenih fantasy serijala, na stranicama Monolitha predstavlja se Nebulom nagrađenom novelom GLE ČOVJEKA o neobično hrabrom zadiranju u samu srž kršćanstva.
I konačno, spomenimo da se u Monolithu po prvi puta pojavljuju i Peter F. Hamilton, Robert Charles Wilson te Terry Bisson svojim vrhunskim ostvarenjima, Naravno, svoje mjesto u almanahu našli su i domaći autori te teoretski radovi.