U internet trgovini knjiga je dostupna odmah, a u antikvarijatu u roku 24 sata od narudžbe!
Leksikon jugoslavenske muzike obuhvaća i predstavlja sve pojave i osobe koje su se očitovale ili djelovale na jugoslavenskim prostorima. Za razliku od Muzičke enciklopedije koja je općeg karaktera, Leksikon jugoslavenske muzike sadrži višestruko proširenu nacionalnu građu.
Leksikon donosi abecednim redom biografske članke o djelatnosti svih u javnosti poznatih glazbenih umjetnika Jugoslavije – skladatelja, pjevača, instrumentalnih virtuoza, baletnih umjetnika te pedagoga, teoretičara glazbe, povjesničara i muzikologa. Daje podatke i o radu i dostignućima svih važnijih glazbenih društava, ansambala i ustanova.
Posebna je pažnja posvećena prikazima glazbenog stvaralaštva te glazbenoj povijesti i praksi većih gradova. U sintetičkim člancima obrađeni su pojmovi i discipline kao: balet, crkvena glazba, kritika, muzikologija, nagrade, opera i sl.
Predgovor:
Bogato razvijen muzički život jugoslavenskih naroda i narodnosti u prošlosti, i osobito danas, tražio je već odavno da se na jednom mjestu evidentiraju i ocijene pojave i dostignuća pojedinih sudionika u toj umjetničkoj grani. To je bio glavni razlog da Jugoslavenski leksikografski zavod »Miroslav Krleža«, nakon dva izdanja Muzičke enciklopedije, pokrene Leksikon jugoslavenske muzike, prve takve publikacije u nas.
U Leksikonu su obuhvaćene ove struke: kompozitori ozbiljne, zabavne i džez muzike, muzikolozi, muzički pisci, pedagozi i kritičari, instrumentalni i vokalni umjetnici svih smjerova, dirigenti, operni redatelji, baletni umjetnici, orkestri i komorni ansambli, profesionalni i amaterski zborovi, kulturno-umjetnička društva (pjevačka, folklorna, tamburaška), VIS-ovi, klape i drugi sastavi. Posebna je pažnja posvećena umjetničkoj i narodnoj muzici jugoslavenskih naroda i narodnosti te, prvi put u nas, muzici u gradovima s razvijenom muzičkom tradicijom. Čitaoci će u Leksikonu naći podatke o smotrama i
festivalima ozbiljne, zabavne i džez muzike, natjecanjima, nagradama, radiofoniji, muzičkoj periodici, narodnim instrumentima i plesovima, o gramofonskoj industriji, koncertnim uredima i drugim organizatorima muzičkih priredbi te o važnijim muzičkim djelima pojedinačno. U biografskim je člancima težište na općoj karakteristici stvaralaštva, odnosno djelovanju, a na kraju svakoga članka daje se kronološki pregled najvažnijih ostvarenja.
Leksikon jugoslavenske muzike obraća se stručnjacima i laicima, profesionalnim muzičarima i amaterima, praktičarima i teoretičarima. Pisan je jednostavnim i lako razumljivimjezikom, ali nigdje ne odstupa od suvremenoga znanstvenog vrednovanja, bilo da se radi o povijesnim zbivanjima i stvaralačkim pothvatima, bilo o pojedinim umjetnicima i drugim sudionicima u izgrađivanju jugoslavenske muzičke kulture.