egalitarna kritika multikulturalizma
S korica:
Granice gotovo svake države na svijetu obuhvaćaju pripadnike više no jedne vjere (i nevjernike) te razne skupine koje se međusobno razlikuju jezično, kulturno, etnički i na druge načine. Ova je knjiga posvećena razlikovanju između zahtjeva postavljenih državi u ime tih skupina koje bi bilo nepravedno ne odobriti i onih koje bi bilo nepravedno odobriti.
Brian Barry, iz Predgovora hrvatskom izdanju
Politička teorija, ali i politička praksa multikulturalizma u posljednjih je nekoliko desetljeća stekla veliku popularnost. U Kulturi i jednakosti američki politički teoretičar Brian Barry svim srcem pokušava dokazati da iza popularnosti multikulturalizma ne stoje ni dosljedni teorijski argumenti, a ni dugoročno korisne javne politike. Barry se posebno žestoko obrušava na tvrdnje da multikulturalističke politike posebnih prava i posebnog tretmana za kulturno, vjerski ili etnički definirane skupine potpunije ostvaruju ideal jednakosti od tradicionalnog liberalnog pristupa jednakih prava za sve. Ovaj liberalno-egalitaristički protunapad na multikulturalističke pozicije ne štedi nikoga, pa su se na udaru Barryjeve polemičke oštrice našli i Charles Taylor, Will Kymlicka, Iris Marion Young, Bhikhu Parekh kao i drugi brojni politički teoretičari i filozofi.
Knjiga je 2001. dobila nagradu W. J. M. MacKenzie za najbolju politološku knjigu koju dodjeljuje britanska Political Studies Association.
Brian Barry je Lieber profesor političke filozofije na Sveučilištu Columbia, te professor emeritus na London School of Economics and Political Science. Za svoj trajan doprinos normativnoj političkoj teoriji 2001. je dobio nagradu Johan Skytte za političku znanost koju dodjeljuje Skytte fondacija pri Sveučilištu Uppsala u Švedskoj. Pored Kulture i jednakosti, medu značajnijim su mu djelima Theories of Justice (1989.) i Justice as Impartiality (1996). Njegova najnovija knjiga Why Social Justice Matters objavljena je 2005.