S korica:
“Kruh naš” svagdanji i vječni, svjetovni i sveti, predmet je ove knjige. Ona je naviještena već u autorovom “Mediteranskom brevijaru”, prevedenu na više od dvadeset jezika, i “Drugoj Veneciji”, u kojoj je cijelo poglavlje posvećeno “mletačkom kruhu” (ta je knjiga dobila evropsku nagradu “Strega” u Rimu).
Prošlost i povijest, mit i vjera, osobnost i društvenost obilježeni su kruhom, njegovom prisutnošću ili nedostatkom. Različiti pristupi suočavaju nas u ovoj knjizi s temama antropološkim (“kruh i tijelo”), teološkim (“kruh i vjera”), socijalnim (“kruh i glad”), filološkim (“sjeme i podrijetlo”), likovnim (“slika i priviđenje”).
Dugotrajno autorovo istraživanje i zaokupljenost kruhom, povezano s plovidbama Mediteranom i putovanjima po svijetu, s osobnim iskustvima i opsežnom bibliografijom, tražilo je odgovarajuću formu eseja i putopisa, kakva se očitovala u nekim od prethodnih Matvejevićevih radova. Iz povijesti kruha izdvaja se pripovijest, sedam međusobno povezanih poglavlja, koja tvore homogenu cjelinu.