99 uputa što sve treba znati o knjigama
- knjiga ima potpis na naslovnoj stranici i na predlistu
S korica:
Što uopće znači izraz knjiški moljac? Da nešto znači, nema nikakve sumnje, jer njega u jeziku ne bi ni bilo kad ne bi postojao pojam što ga on pokriva. Kakav je, međutim, taj pojam, to je već malo teže kazati, valjda i zato što se izraz koristi razmjerno rijetko. Možda bi nam upravo analiza te upotrebe mogla otkriti o čemu se zapravo radi.
Na prvi pogled, riječ je zapravo o uvredi, ili barem o pogrdi. O tome bi svjedočili i pridjev i imenica što u tu sintagmu ulaze.
Jer, moljac je, dakako, štetnik, protiv njega se ljudi odvajkada bore u svome kućanstvu, on zadaje svakoj obitelji mnogo glavobolje. Zbog toga, nazvati koga moljcem, ne može značiti ništa drugo nego na-zvati ga bićem od kojega nema nikakve koristi, nego bi, dapače, bilo mnogo bolje da ga uopće i nema.
Nešto je slično i s pridjevom, pogotovo kad on stoji uz upravo takvu imenicu. Jer, u tom je pridjevu sadržan neskriveni prijezir: moljac o kojem se radi nije čak ni obični, regularni moljac što progriza kapute i pulovere, nego je zapravo neka niža vrsta moljca, jer on nasrće na knjige. A knjige su, zna se, papir, pa ne mogu ni za takva insekta biti neka osobita hrana. Činjenica da je moljac knjiški, dakle, definitivno ga svrstava u sažaljenja dostojne pojave. On je nešto kao crkveni miš.