S ovitka:
Ova je knjiga u početku imala samo jednog čitatelja: Josifa V. Staljina a zatim je na više od pet desetljeća nestala u ruskim arhivima. Sovjetski diktator nije vjerovao u vijest o samoubojstvu Adolfa Hitlera. Stoga je sve svoje napore uložio kako bi pronašao preživjele bliske nacističkome vodi, i na temelju njihovih izjava otkriti istinu.
Sovjetska je tajna služba zarobljavanjem Otta Günschea | Heinza Lingea postigla taj cilj. Vođi nacionalsocijalističkog režima tijekom svih tih godina nitko nije bio toliko blizak kao ta dvojica. Oni su Hitlera doživjeli iz neposredne blizine, znali su njegov dnevni raspored, prehrambene navike, njegova raspoloženja i povijest bolesti. Kao ađutanti, upoznali su svojega poslodavca kao službenog šefa vlade i čuli njegovo mišljenje o svojim posjetiteljima, generalima i starim životním suputnicima. U posljednjim su mjesecima i tjednima bili uz Hitlera i iz berlinskog Führerova bunkera promatrali kako Treći Reich vodi u katastrofu. Günsche i Linge također su ga upoznali kao vrhovnog zapovjednika njemačke vojske u pobjedi i porazu. Günsche je sudjelovao na strateškim sastancima s kojih, zbog ratnog kaosa, nije sačuvan nijedan zapisnik.
Tako je 1948./49. nastalo jedinstveno djelo prema sjećanjima dvaju Hitlerovih suvremenika, te je jedan od najdojmljivijih povijesnih izvora o Trećem Reichu. Budući da je nastao nedugo nakon opisanih događaja, tekst odlikuje visoka razina autentičnosti koju su potvrdila I Istraživanja provedena tijekom prošlog desetljeća.
Günscheova i Lingeova sjećanja pružaju zaprepašćujuće uvide u svakodnevno funkcioniranje Führerove države. lako se povijest Trećega Reicha ne mora ponovno pisati, detalji koje čitatelj doznaje u Knjizi o Hitleru iznimno su povijesno važni.