S korica:
Današnjom Amerikom vlada fašistička politika i širi se svijetom.
Filozof sa Sveučilišta Yale identificirao je deset stupova fašističke politike i prikazao njihov uspon i povijest.
Jason Stanley dijete je izbjeglica iz Drugoga svjetskog rata, cijenjeni filozof i stručnjak za propagandu. Zato je njegovo razumijevanje načina kako demokratska društva mogu postati ranjiva pred usponom fašizma izrazito duboko: nacije ne moraju postati fašističke da bi trpjele zbog fašističkih politika.
U Sjedinjenim Američkim Državama korijeni fašizma sežu duboko u povijest, duže od stoljeća. Uznemiren prodiranjem fašističkih taktika u domovini i u svijetu, Stanley se usredotočio na strukture koje ih ujedinjuju te je prikazao i analizirao deset stupova fašističke politike – jezik i uvjerenja koja dijele ljude na “nas” i “njih”. Povezao je razmišljanja o povijesti, filozofiji, sociologiji te o kritičkoj rasnoj teoriji i uključio priče iz suvremene Mađarske, Poljske, Indije, Mjanmara i Sjedinjenih Američkih Država. Jasno je prikazao golemu opasnost podcjenjivanja kumulativne snage tih taktika koje uključuju iskorištavanje mitske inačice povijesti nacije, propagandu koja iskrivljava jezik demokratskih ideala u njihovu suprotnost, antiintelektualizam usmjeren protiv sveučilišta i stručnjaka, politiku zakona i reda utemeljenu na pretpostavci da su članovi manjinskih grupa zločinci te žestoke napade na sindikate i socijalnu pomoć. Ti se mehanizmi međusobno nadopunjuju te stvaraju i jačaju podjele, odnosno oblikuju društvo prijemčivo na ideje autoritarnog vođe.
Otkrivajući te uznemirujuće uzorke, prisutne i danas i u prošlosti, Stanley ukazuje na to kako politika – nabijena snagom retorike i mita – brzo postaje javna politika, a zatim i stvarnost. Tek kad prepoznamo fašističku politiku, ustvrdio je, možemo se oduprijeti njezinim najgorim učincima i vratiti se demokratskim idealima.