nastajanje tipografskog čovjeka
- knjizi nedostaje naslovna stranica
Martal Mektuan je jedna od najkontroverznijih ličnosti u savremenom intelektualnom svetu. On je tvorac čuvene formule “Medijum je poruka” (odnosno: način na koji nešto saopštavamo određaje značenje onog šta shopštavamo), pisac nekoliko knjiga od kojih je svaka izazivala, I još izaziva, burne diskusije, naučnik koji je bio dovoljno oštrouman da prime ti očigledno: kako činjenica da svoje poruke pišemo, a tuđe čitamo, utiče na naš pogled na svet?
To je osnovna tema Gutenbergove galaksije, koja se smatra njegovom najvažnijom knjigom. MekLuan misli da smo sa pronalaskom fonetske azbuke, a zatim štamparstva, ušli u jedan potpuno novi svet koji se razlikuje od sveta usmenog saopštavanja na jednoj, i novog sveta vizuelnog saopštavanja u koji nas uvodi televizija na drugoj strani. I gotovo sve što smatramo intelektualnim dostignućem našeg sveta (apstraktno mišljenje, individualizam, shvatanje vremena kao linearnog niza događaja, modernu državnu organizaciju, raskorak između razuma osećanja) MekLuan izvodi iz činjenice da smo sve do nedavna svoje najvažnije poruke prenosili pisanjem, što će reći medijumom koji poštuje linearnu organizaciju, koji konkretne stvari zamenjuje apstraktnim rečima i koji je namenjen čovekovoj usamljenosti.
Kao i većina istraživača, i MekLuan je u iskušenju da jednom uzroku pripiše suviše mnogo posledica. Ali nema nikakve sumnje da je Gutenbergova galaksija oštroumna i izazovna knjiga, koja govori o nekim središnim problemima naše civilizacije i podstiče nas da o njoj još jednom razmislimo. Kako kaže jedan njen kritičar, u njoj nalazimo hipoteze koje mogu biti istraživački program za sledećih stotinu godina”.