S ovitka:
»Evropska kriza i prvi svjetski rat« obuhvaća period od 1904. do 1918. Njegov autor je istaknuti francuski naučenjak, član Akademije i profesor na Sorbonni Pierre Renouvin. Posljednje, treće, dopunjeno i prošireno izdanje toga djela objavljeno je 1948, po kome je i naša knjiga prevedena. Ono veoma iscrpno prikazuje povijest cijeloga svijeta u navedenom razdoblju, obuhvativši ekonomsku, političku, vojnu i kulturnu historiju svih kontinenata i svih istaknutijih zemalja u jedinstvenoj isprepletenosti zbivanja koje je karakteristično za moderno doba.
Period, koji autor obrađuje, kritično je doba najnovije povijesti. Ono obuhvaća rusku revoluciju 1905, prvi svjetski rat i veliku oktobarsku socijalističku revoluciju. U njem se dotadašnji svijet lomi na dva tabora: kapitalistički i socijalistički; u njem niču osnovni problemi koji razdiru svijet još i danas. Zbog toga je naučna obrada toga perioda veoma delikatna zadaća. Pierre Renouvin riješio ju je sa stručne strane s izvanrednim poznavanjem činjenica i njihova historijskog smisla; s druge strane, on izlaže sve ukupno zbivanje veoma nepristrano, bez ikakva nastojanja da bilo kojoj strani u sudbonosnoj borbi svjetova, koncepcija, ciljeva i interesa smanji njezino istinsko historijsko značenje. U njegovu tekstu nema traga svakodnevne političke zagorčenosti niti borbe protiv historijske istine. Mada on sebi ne dopušta upletanje svoga osobnog stava prema historijskim pojavama, njegov progresivni stav prema smislu historije nepobitno je vidljiv iz načina kako događaje objašnjava.
On uvodno prikazuje položaj Evrope u svijetu na početku XX stoljeća. Pri tom smjesta izlazi iz njezinih uskih granica i odlučno zahvaća opseg cijele kugle zemaljske ističući u prvi plan osnovni antagonizam modernih vremena: imperijalizam velikih kapitalističkih država i otpor toj porobljivačkoj ekspanziji. Davši jasnu i veoma preglednu sliku ekonomske, političke i idejne situacije u svijetu, on na toj pozadini izlaže unutarnje stanje u evropskim državama i njihove međusobne sporove, ideje i strujanja tadašnje Evrope, kao i niz konflikata, što su od marokanske krize u 1905, preko bosanske krize i balkanskih ratova doveli do početka prvog svjetskog rata.
Renouvinova knjiga odlikuje se velikom jasnoćom i preglednošću svoga izlaganja. Svako poglavlje ima kratak popis upotrebljene literature, tako da pod tekstom nema posebnih bilježaka, što olakšava čitanje, a u isto vrijeme omogućuje naučno provjeravanje teza i proširenje studija navedenim djelima.