Predgovor:
Nedostatak literature iz područja projektiranja aluminijskih konstrukcija u Republici Hrvatskoj potaknulo je ideju za izradu ovog udžbenika. Nedostatno obrazovanje uz sklonost arhitekata i građevinara da se tradicionalno oslanjaju isključivo na prednosti klasičnih građevnih materijala uzrok je izuzetno rijetkog korištenja aluminija, odnosno aluminijskih legura u konstrukcijama. Osnovni cilj ovog udžbenika je senzibilizirati stručnu javnost za veću primjenu ovog laganog metala koji je alternativa tradicionalnom čeliku, pa čak u nekim situacijama i jedini logičan izbor.
Udžbenik Aluminijske konstrukcije namijenjen je primarno studentima preddiplomskog, diplomskog i poslijediplomskog studija građevinarstva, a biti će vrlo koristan i studentima studija arhitekture. Pored toga, udžbenik predstavlja i doprinos razvoju procesa cjeloživotnog obrazovanja građevinskih inženjera iz prakse. Naime, ovaj udžbenik je prva sveobuhvatna literatura na hrvatskom jeziku koja obraduje dimenzioniranje aluminijskih konstrukcija sukladno europskim normama – Eurokod 9.
Uvodno je, ukratko, obrazložena problematika koja je obrađena u udžbeniku. Potom je dan povijesni pregled proizvodnje aluminija i aluminijskih legura, te mogućnosti primjene aluminijskih legura u nosivim konstrukcijama u građevinarstvu. Uz osnovna saznanja o kristalnoj strukturi aluminija, obrađena je proizvodnja aluminija i aluminijskih legura. Dan je asortiman i mehanička svojstva gnječivih i lijevanih aluminijskih legura koje se koriste kao osnovni materijal za izradu nosivih konstrukcija sukladno Eurokodu. Nadalje se u udžbeniku didaktički objašnjavaju načini analize aluminijskih konstrukcija po metodi graničnih stanja, metode proračuna i sam postupak dimenzioniranja konstrukcija (sustava, elemenata i priključaka) izrađenih od aluminijskih legura. Dodatno je obrađena problematika ponašanja aluminijskih konstrukcija uslijed cikličkog opterećenja zamora i djelovanja požara na aluminijske konstrukcije. Na kraju su dani riješeni primjeri dimenzioniranja konstrukcijskih elemenata i priključaka, kao i popis literature koja je korištena za izradu ovog udžbenika.
Ovaj udžbenik je nastao na temelju dugogodišnje aktivnosti autora u području znanstveno-stručnog rada na aluminijskim konstrukcijama. Autori se nadaju da će ovaj udžbenik ispuniti svoj cilj i biti poticaj za većom primjenom aluminija, odnosno aluminijskih legura u građevinarstvu.
Posebnu zahvalnost izražavamo recenzentima na korisnim savjetima i sugestijama. Također zahvaljujemo Steinar Lundbergu (Hydal Aluminium Profiler AS) na ustupljenim fotografijama objavljenim na naslovnoj strani.