Predgovor:
Zoologija, kao relativno stara znanost i u našoj je zemlji praćena određenim brojem visokoškolskih udžbenika. Zbog toga su studenti poljoprivrednih fakulteta i upućivani na korištenje raspoloživom literaturom, prvenstveno knjiga i skripata za prirodoslovno-matematičke fakultete. Međutim, kako su ti udžbenici namijenjeni drugom studiju, i to za nekoliko predmeta i mnogo veću satnicu nego što je ona kojom raspolaže jednosemestralni predmet na poljoprivrednim fakultetima, u praksi je korištenje postojećom literaturom praćeno znatnim poteškoćama. Zbog toga se javila potreba za udžbenikom specifične namjene. Pri tome se pazilo da se ne- potrebno ne ponavljaju sadržaji koji su planom i programom studija predviđeni za proučavanje u posebnim predmetima kao što su područja biokemije, genetike, anatomije, fiziologije i embriologije domaćih životinja (dakle kralješnjaka) i dr., te da se pažnja prida slabije obrađenim a potrebnim sadržajima kao što su komparativni prikaz građe i sistematike beskralješnjaka ili osnovni ekološki pojmovi.
Autori su poglavlja udžbenika obradili neovisno jedan o drugome, te je pri tome svaki odgovoran samo za svoj dio teksta. Na taj način studenti mogu uočiti različite pristupe nekim temama, npr. evoluciji. Tucak je obradio poglavlja Filozofija prirode, Anatomsko-topografski termini, Kloniranje, Transplantacija oplođenih jaja, Praživotinje, Plošnjaci, Vodozemci, Gmazovi, Ptice i Sisavci, a Treer ostala.
Gotovo svi crteži u udžbeniku izrađeni su prema ilustracijama iz knjige Storera i Usingera (1957), a samo slika kukaca prema Durbešić (1988). Radi lakšeg praćenja ovog udžbenika (naročito poglavlja Sistematika) studentima se preporuča i paralelno korištenje bogato ilustriranog priručnika Garmsa i Borma Fauna Evrope (1981).